DOŚWIADCZENIE I PROFESJONALIZM
W KAŻDYM CALU
OBSŁUGUJEMY KLIENTÓW
W CAŁYM KRAJU
RZETELNOŚĆ I TERMINOWOŚĆ
NASZĄ DEWIZĄ

Zastosowanie krat pomostowych

Kraty pomostowe służą do budowy ciągów komunikacyjnych. Najczęściej są wykorzystywane w różnego typu konstrukcjach stalowych jako trwała i łatwa w utrzymaniu nawierzchnia dla ruchu pieszego. Kraty pomostowe są wykonane w formie prostokątnych ram, w których wspawano w równych, kilkudziesięciomilimetrowych odstępach stalowe lub aluminiowe płaskowniki. W poprzek nich są umieszczone stalowe pręty lub odpowiednio nacięte płaskowniki wprasowane w strukturę ramy i poprzeczek.

Producenci krat pomostowych oferują również wersje ocynkowane, które są znacznie bardziej odporne na warunki zewnętrzne i nie rdzewieją. Dzięki swojej ażurowej konstrukcji kraty pomostowe są dość lekkie, nie obciążają więc dodatkowo obiektu, w którym będą użyte.

Gdzie są używane kraty pomostowe?

Kraty pomostowe najpowszechniej stosuje się w budownictwie przemysłowym. Są wykorzystywane jako nawierzchnia w kładkach, przejściach, schodach, a także podjazdach i pochylniach. Używa się ich do budowy pomostów wzdłuż infrastruktury przemysłowej: rurociągów, maszyn i urządzeń, zbiorników i instalacji – słowem wszędzie tam, gdzie trzeba zapewnić łatwy dostęp do obsługi i kontroli procesów technologicznych oraz urządzeń.

Kraty pomostowe są wykorzystywane zarówno wewnątrz obiektów przemysłowych, jak i w instalacjach znajdujących się pod gołym niebem. Bardzo dobrze sprawdzają się one m.in. jako osprzęt pomocniczy dla kominów przemysłowych, chłodni i zbiorników. Dzięki swej kratowej konstrukcji zmniejszają obciążenie wiatrem i nie zalega na nich śnieg czy lód. Z podobnych powodów tego typu kratownice są używane jako podesty robocze na masztach i wieżach telekomunikacyjnych. W zastosowaniach zewnętrznych chętnie wykorzystuje się konstrukcje z ząbkowanych płaskowników, które oferują lepszą przyczepność i eliminują ryzyko poślizgnięcia się.

Liczne zalety krat pomostowych oraz panująca moda na trendy industrialne w architekturze sprawiają, że stosuje się je również coraz szerzej w budynkach handlowych, biurowcach, a nawet budynkach mieszkalnych. Najczęściej obszar zastosowań jest podobny co w budownictwie przemysłowym i kratownice są używane do budowy przejść, schodów i kładek, jednak coraz częściej bywają one wykorzystywane również jako elementy dekoracyjne.


Wróć do bloga