Cynkowanie ogniowe jest skuteczną metodą zapobiegania korozji na elementach stalowych i metalowych. Ze względu na takie działanie znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Na czym więc dokładnie polega proces takiego cynkowania? W jakich pomieszczeniach może być stosowany.
Cynkowanie ogniowe, inaczej nazywane zanurzeniowym, polega na mechanicznym nakładaniu wytrzymałej powłoki cynku na stal. Uzyskana warstwa cechuje się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu może przetrwać od 10 do 100 lat. Na jej ostateczny kształt wpływają konkretne etapy:
W celu osiągnięcia jak najwyższej trwałości warstwy podczas cynkowania ogniowego stosuje się również specjalną powłokę malarską, która chroni przed korozją oraz pasywację, która poprawia właściwości chemiczne całej powierzchni.
Proces cynkowania ogniowego jest tani i nieskomplikowany, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Jest chętnie wykorzystywany w przemyśle budowlanym, metalowym, lotniczym czy samochodowym. Proces wykonuje się zarówno w pomieszczeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Sprawdzi się również w kontakcie z twardą wodą, wieloma gruntami oraz drewnem. Dzięki wysokiej odporności na wodę oraz korozję cynkowanie stosuje się także przy dachach, drzwiach, a nawet karoserii samochodowej.