Kraty pomostowe są wykorzystywane do budowy ciągów pieszych w zakładach przemysłowych. Robi się z nich nawierzchnię we wszelkiego rodzaju pomostach, rampach i klatkach schodowych. Są używane jako materiał do budowy przejść i podestów roboczych. Kraty pomostowe wykorzystuje się również w rozmaitych instalacjach przemysłowych, np. w schodach przy różnego typu zbiornikach, kominach czy silosach. Bardzo często kraty pomostowe są używane w magazynach i centrach logistycznych, jako elementy regałów i miejsc składowania rozmaitych towarów.
Kraty pomostowe są tak popularne, ze względu na swoje liczne zalety: są bardzo trwałe i wytrzymałe, stosunkowo lekkie, a ich konstrukcja ułatwia utrzymanie czystości. W przypadku stosowania na zewnątrz zapobiega gromadzeniu się lodu czy śniegu, a także zmniejsza obciążenie obiektu zarówno masą, jak i podczas podmuchów wiatru.
Kraty pomostowe są dostępne w różnych rodzajach. Jeśli chodzi o sposób budowy, to spotykamy kraty zgrzewane i prasowane. Dostępne są również kraty dostosowane do szczególnych warunków użytkowania.
Kraty prasowane są produkowane z płaskowników, z których tworzy się obramowanie oraz strukturę równoległych płaskowników nośnych z przygotowanymi nacięciami. Są one umieszczone w rzędach, w stałych odstępach. Dzięki wykorzystaniu dużych sił w nacięcia w płaskownikach nośnych są wprasowywane płaskowniki poprzeczne, zrobione zwykle z nieco cieńszych i niższych płaskowników.
W przypadku krat pomostowych prasowanych są dostępne także nieco zmodyfikowane odmiany. Produkuje się kraty antypoślizgowe, które mają na rantach płaskowników charakterystyczne występy w kształcie ząbków, powodujące znacznie lepszą przyczepność.
Wytwarzane są również kraty żaluzjowe, w których płaskowniki są ustawione pod pewnym kątem. Kraty tego rodzaju są często używane do kanałów wentylacyjnych czy balustrad.
Kraty pomostowe zgrzewane wykorzystują strukturę zbudowaną z płaskowników nośnych oraz obramowania. Poprzecznie są na nich umieszczane pręty, które są zgrzewane oporowo. W wysokiej temperaturze pręty poprzeczne oraz płaskowniki tworzą jednolitą strukturę.
Kraty zgrzewane są również oferowane w wersji o zwiększonej przyczepności (antypoślizgowej).
Metodą zgrzewania są produkowane również stopnice, przeznaczone do budowy schodów kratownicowych.