DOŚWIADCZENIE I PROFESJONALIZM
W KAŻDYM CALU
OBSŁUGUJEMY KLIENTÓW
W CAŁYM KRAJU
RZETELNOŚĆ I TERMINOWOŚĆ
NASZĄ DEWIZĄ

Stopnie metalowe. Gdzie i kiedy są używane?

Zakłady przemysłowe potrzebują wielu specjalistycznych rozwiązań, zarówno w dziedzinie związanej bezpośrednio z prowadzoną działalnością, jak i w obszarach łączących się z różnego rodzaju instalacjami pomocniczymi.

Jednymi z urządzeń potrzebnych do sprawnego funkcjonowania rozmaitych maszyn i systemów przemysłowych są różnego typu ciągi komunikacyjne. Pozwalają one na sprawne i bezpieczne przemieszczanie się między poszczególnymi częściami wszelkich instalacji i rurociągów, zapewniają dostęp do paneli kontrolnych maszyn, czy miejsc służących do obsługi i wymiany różnych części i substancji związanych z eksploatacją sprzętu. W wielu przypadkach umożliwiają także swobodne przechodzenie do innych części budynków czy hal produkcyjnych lub magazynowych.

Zazwyczaj wszystkie ciągi komunikacyjne są wykonane w oparciu o specjalne konstrukcje stalowe. Stanowią one elementy nośne, do których mocuje się specjalne kratownice będące nawierzchnią przeznaczoną do chodzenia lub jazdy urządzeń transportowych. W przypadku tego rodzaju zastosowania, gdy konstrukcja musi pokonać znaczną różnicę poziomów, w jej strukturze montowane są schody z metalowymi stopniami, często wykonanymi na bazie kratownic. Spójrzmy, gdzie najczęściej są stosowane kratownicowe stopnie metalowe.

Zastosowania stopni stalowych

Stopnie metalowe zwykle stosuje się zarówno na klatkach schodowych budowanych w obiektach przemysłowych, jak i na podestach i rampach usytuowanych wzdłuż rur i podobnych instalacji. Tego rodzaju stopnie są wykorzystywane także jako dojścia do poszczególnych stanowisk pozwalających na obsługę maszyn, urządzeń lub systemów przesyłowych, np. miejsc, gdzie znajdują się zawory, wskaźniki ciśnienia czy też elementy sterowania. Stopnie metalowe bardzo często są używane w przypadku kominów przemysłowych, chłodni kominowych oraz wszelkiego rodzaju silosów i zbiorników.

Rodzaje stopni metalowych

Stopnie metalowe są wykonywane w takich samych technologiach jak kratownice do podestów przemysłowych. Są dostępne stopnie zgrzewane, gdzie pręty ryflowane 5,5mm są  wciśnięte i zgrzane z płaskownikami nośnymi, a także stopnie produkowane metodą prasowania, gdy metalowe poprzeczki są wciskane z dużą siłą w specjalnie przygotowane otwory.


Wróć do bloga